زبان قرآن

تألیف کتاب درسی را ساده نگیریم/ از برکات رویارویی با اندیشه غربی، بازخوانی میراث خودی بود

تاریخ سخنرانی: 
تير 1394
موضوع: 
فلسفه دین و کلام جدید
زبان قرآن

حاضران در نشست نقد کتاب «زبان قرآن (با نگاهی به چالش‌های کلامی تفسیر)» درباره مباحث موجود در کتاب، بحث کردند. در این نشست مطرح شد که یکی از برکات رویارویی با اندیشه غربی برای ما ایرانیان آن بود که با توجه به مباحثی که آنها مطرح کردند، به فکر بازخوانی میراث خودمان افتادیم. همچنین به این موضوع توجه داده شد که امر تألیف کتب درسی چندان ساده نیست و نباید آن را ساده انگاشت.

 

نشست نقد «زبان قرآن با نگاهی به چالش های کلامی تفسیر» برگزار شد

تاریخ سخنرانی: 
تير 1394
موضوع: 
فلسفه دین و کلام جدید
زبان قرآن

خبرگزاری رسا ـ نشست نقد «زبان قرآن با نگاهی به چالش های کلامی تفسیر» با حضور نویسندگان و اساتید حوزه و دانشگاه در سرای اهل قلم تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام ابوالفضل ساجدی، مؤلف کتاب در نشست نقد «زبان قرآن با نگاهی به چالش های کلامی تفسیر» که شامگاه دیروز در سرای اهل قلم تهران برگزار شد، گفت: این کتاب معرفت بخش، در رابطه با محتوای قرآن و هم در روش و ثمره پیوند تعلیم و تربیت است.

همایش روش شناسی در علوم اسلامی در قم برگزار شد

تاریخ سخنرانی: 
خرداد 1388
موضوع: 
فلسفه دین و کلام جدید
زبان قرآن
سخنرانی

به گزارش ایرنا، عضو هیات علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) دراین همایش با توجه به وجود نظرات گوناگون از زبان قرآن ، به زبان های "معرفت بخش"، "غیر معرفتی"، "بی معنا"، "معنا دار"، "اسطوره ای" ، "نمادین" و "تمثیلی" اشاره کرد.
حجت الاسلام "ابوالفضل ساجدی" با اشاره به وجود گرایش های متعدد در این زمینه ، زبان تالیفی را قابل دفاع ذکر کرد و افزود: این زبان دارای جامعیت بیشتری بوده و مولفه های زیادی را در بر می گیرد.

معناداري و معرفت‌بخشي زبان دين، لازمه هدايت انسان است

موضوع: 
فلسفه دین و کلام جدید
زبان قرآن
تاریخ گفتگو: 
آذر 1387

زبان دين و قرآن/7حجت‌الاسلام ساجدي:معناداري و معرفت‌بخشي زبان دين، لازمه هدايت انسان است
گروه انديشه: براي دست‌يابي به كمال واقعي نيازمند به دين الهي هستيم، لذا بايد دين براي هدايت انسان، داراي پيام ارائه راه هدايت باشد كه مستلزم معناداري و معرفت‌بخشي گزاره‌هاي ديني است؛ يعني لازمه هدايت انسان، معناداري و معرفت‌بخشي زبان دين است.

داده‌هاي تجربه ديني مبهم و قرآن مملو از گزاره‌هاي واضح و آشكار است

موضوع: 
فلسفه دین و کلام جدید
زبان قرآن
تاریخ گفتگو: 
آبان 1387

بررسي زبان دين و قرآن/ 4ابوالفضل ساجدي:داده‌هاي تجربه ديني مبهم و قرآن مملو از گزاره‌هاي واضح و آشكار است
گروه انديشه: داده‌هاي تجربه ديني داراي ابهام است و اين در حالي است كه سراسر قرآن مملو از گزاره‌هاي آشكار در عرصه‌هاي فردي، اجتماعي و ... است.

زبان قرآن و چالش های معاصردر تفسیر (1)

موضوع: 
فلسفه دین و کلام جدید
زبان قرآن

استاد: ابوالفضل ساجدی

ناقد: علیرضا قائمی نیا

دبیرعلمی: علی اکبر گلقندشتی        

مجری: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

زمان: اردیبهشت 1388

 

واژگان کلیدی: زبان قرآن، زبان­شناسی، فلسفه معاصر، فهمِ متن، رویکردهای تفسیری، زبان دین.

 

کتاب"دين و دنيای مدرن؛ عصر نياز" به زبان عربی

موضوع: 
فلسفه دین و کلام جدید
زبان قرآن
مصاحبه
تاریخ گفتگو: 
مهر 1395

ترجمه عربی کتاب «دين و دنيای مدرن؛ عصر نياز» از سوی انتشارات مجمع جهانی اهل بیت(ع) منتشر شد. 

 

 

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) از انتشار ترجمه عربی کتاب "دين و دنيای مدرن؛ عصر نياز" از سوی انتشارات مجمع خبر داد.

کتاب «زبان قرآن» به بازار کتاب آمد

موضوع: 
فلسفه دین و کلام جدید
زبان قرآن
مصاحبه
تاریخ گفتگو: 
شهريور 1393

عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) و مدیر قطب علمی فلسفه دین اسلامی از انتشار آخرین اثرش با عنوان «زبان قرآن» خبر داد.

به گزارش «فرهنگ امروز» به نقل از تسنیم؛ حجت الاسلام ابوالفضل ساجدی متولد ۱۳۴۰ در آران و بیدگل تحصیلات خود را از ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۴ نزد استادانی چون حضرات آیات اشتهاردی، اعتمادی، ستوده، پایانی، طاهری گلپایگانی، صالحی مازندرانی و طاهری خرم آبادی فراگرفت. او از ۱۳۶۴ درس خارج فقه و اصول آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله العظمی روحانی، آیت الله العظمی شیخ جواد تبریزی و برخی علما و مراجع بزرگ دیگر درک و تحصیل کرد.

غیرواقعی بودن گزاره‌ها؛ مولفه مشترک نظریات غربی درباره زبان قرآن

موضوع: 
فلسفه دین و کلام جدید
زبان قرآن
مصاحبه
تاریخ گفتگو: 
تير 1393

گروه حوزه‌های علمیه: به گفته عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی(ره)، غیرواقعی بودن گزاره‌ها مهم‌ترین مولفه نظریات اندیشمندان غربی درباره زبان قرآن است.

حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالفضل ساجدی، عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) و مدیر قطب فلسفه دین ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) با اشاره به تاویل‌ و تفسیر نابجای قرآن متأثر از نبود فهم صحیح نسبت به زبان قرآن، اظهار کرد: این موضوعی است که بسیاری از اندیشمندان غربی و برخی روشنفکران غربزده با تاثیر از این اندیشه‌ها گرفتار آن شده‌اند.

زبان قرآن شبکه‌ای از هفت پیوند است

تاریخ سخنرانی: 
تير 1394
موضوع: 
فلسفه دین و کلام جدید
زبان قرآن
سخنرانی

گروه اندیشه: جلسه نقد و بررسی کتاب «زبان قرآن با نگاهی به چالش‌های کلامی تفسیر» برگزار شد و منتقدان معتقد بودند که در این اثر، به منابع اسلامی کم‌توجهی شده است.

به گزارش خبرگزاری بین‎المللی قرآن(ایکنا)، کتاب «زبان قرآن با نگاهی به چالش‌های کلامی تفسیر»، با حضور ابوالفضل ساجدی، مولف کتاب و به همت مؤسسه خانه کتاب، در سرای اهل قلم مورد نقد و بررسی قرار گرفت. در این نشست که عصر دیروز شنبه 13 تیر برگزار شد، عبدالله نصری و قاسم پورحسن از اساتید دانشگاه علامه طباطبایی حضور داشتند.

صفحه‌ها