انسان شناسی

جنگ نرم و مباني دين شناختي

موضوع: 
فلسفه دین و کلام جدید
انسان شناسی

محمدي: بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم و به نستعين. موضوع بحث ما ارتباط ابزارهاي فكري و به‌ويژه مباني دين‌شناختي با جنگ نرم است. به عنوان اولين سؤال از جناب استاد مي‌پرسم كه تلقي حضرت‌عالي از جنگ نرم و ارتباط آن با مباني دين‌‌شناختي چيست؟

اصرار روشنفكران بر تقليد از علوم انساني غرب ارتجاع فكري است

موضوع: 
فلسفه دین و کلام جدید
انسان شناسی
مصاحبه
تاریخ گفتگو: 
آبان 1389

عضو هيئت علمي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني ‌(ره) گفت: غرب به بي‌هويتي علوم انساني و سردرگمي خود پي برده است اما با اين حال، برخي روشنفكران بر طبل تقليد از علوم انساني غربي مي‌كوبند و اين نشان از ارتجاع است.

حجت‌الاسلام والمسلمين ابوالفضل ساجدي، دانشيار مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني‌ (ره) در گفت‌وگو با خبرنگار آيين و انديشه باشگاه خبري فارس «توانا»، در مورد علوم انساني حاكم بر كشور گفت: پس از انقلاب اسلامي علوم انساني در كشورمان جايگاه ويژه‌اي را پيدا كرد، ولي به علت آمادگي نبودن در اين زمينه علوم انساني ما به سوي غربي پيش رفت و دچار آسيب‌هاي شد.

برتری آشکار دیدگاه‌های انسان‌شناختی قرآن بر سایر مکاتب/ قرآن تعالی‌بخش انسان است

موضوع: 
فلسفه دین و کلام جدید
انسان شناسی
تاریخ گفتگو: 
مهر 1395

گروه اندیشه: حجت‌الاسلام ساجدی با مروری بر دیدگاه‌های انسان‌شناختی مطرح شده در مکاتب مختلف روانشناسی گفت: در مقایسه این دیدگاه‌ها با دیدگاه‌های انسان‌شناختی قرآن، می‌توان دید که نظریات مکاتب مختلف دچار چه ضعف‌های آشکاری است.

انسان‌شناسی قرآنی، مقدمه طرح گزاره‌های هنجاری است

موضوع: 
فلسفه دین و کلام جدید
انسان شناسی
مصاحبه
تاریخ گفتگو: 
مهر 1395

گروه اندیشه: به گفته حجت‌الاسلام ساجدی، قرآن هم به توصیف استعدادهای انسان و ظرفیت‌های کمالی او و هم به تجویزهایی برای انسان می‌پردازد، اما توصیفات قرآن، در حقیقت کانال و مقدمه طرح گزاره‌های تجویزی و هنجاری آن است.

حجت‌الاسلام و المسلمین ابوالفضل ساجدی، مدیر قطب فلسفه دین ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، به بیان نکاتی در خصوص انسان‌شناسی اسلامی با رویکرد قرآنی پرداخت و گفت: انسان‌شناسی را می‌توانیم از دیدگاه‌های متفاوتی مورد توجه قرار دهیم و احیاناً دیدگاه اسلام را با سایر مکاتب مقایسه کنیم.