امام حسین(ع)

دكتر ساجدي: واقعه عاشورا معياري براي مديران نظام ‏اسلامي در مواجهه با بحران است// عزت مداري مهمترين پيام عاشورا براي جوامع بشري است

موضوع: 
امام حسین(ع)
مصاحبه

گروه معارف: عضو پژوهشگاه باقرالعلوم(ع) با اشاره ‏به نيازجامعه به بهره‌برداري از درسهاي عاشورا براي درك مديريت بحران، ‏تعهد و آينده‌نگري را شاه كليد مواجهه با بحران دانست و گفت: مهمترين ويژگي ‏مديريت اسلامي آينده نگري و اعتماد به قدرت الهي است.

مبارزه با جاهلیت مدرن نیازمند توجه به جایگاه و پیام عاشوراست

موضوع: 
امام حسین(ع)
مصاحبه
تاریخ گفتگو: 
مهر 1395

خبرگزاری شبستان:اگرعزاداری امام حسین(ع)دربعد فکری واحساسی باهم گره بخورند شوروشعور حسینی تبدیل به باوروتقویت اعتقادات مذهبی جوانان می شودکه می تواندنوعی مصونیت بخشی دربرابرعملیات جنگ نرم دشمن وجلوگیری از بروز جاهلیت مدرن در جامعه و سبک زندگی شود.

 

حجت الاسلام ابوالفضل ساجدی عضوهیت علمی مؤسسه امام خمینی(ره) قم ،در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در قم، با اشاره به جایگاه شناسی عاشورا و فلسفه عزاداری امام حسین(ع)گفت: عزاداری امام حسین(ع) بالاترین نیاز انسان دررسیدن به کمال در عرصه تعلیم و تربیت می باشد.

 

فلسفه حرکت وقیام امام حسین

موضوع: 
امام حسین(ع)
مصاحبه

تاسیس و تشکیل حکومت در جامعه اسلامی و ارایه الگوی مدیریت بحران از جمله اصلی ترین  اهداف واقعه عاشورا است.

 

وهابيت مي‌خواهد ريشه ارادت مردم نسبت به عاشورا را خشك كند

موضوع: 
امام حسین(ع)
مصاحبه

عضو هيئت علمي موسسه آموزشي پژوهشي امام خميني (ره) گفت: امروز وهابيت براي مقابله با عاشورا شبكه جديدي راه انداخته و در ظاهر بحث حمايت را مطرح مي‌كند، اما در باطن سعي دارد ريشه ارادت مردم به اين واقعه را خشك كند.

 

اهل بیت(ع) در ماه محرم حتی تبسم نداشتند

موضوع: 
امام حسین(ع)
مصاحبه
تاریخ گفتگو: 
آبان 1393

مدیر قطب فلسفه دین اسلامی، در گفتگو با «نسیم» با اشاره به منش اهل بیت در ایام ماه محرم، اظهار کرد: ائمه در طول این ایام و به ویژه در طول دهه اول نمی‌خندیدند و سوگواری عمیقا در چهره‌شان هویدا بود

 

حجت الاسلام ابوالفضل ساجدی، مدیر قطب علمی فلسفه دین اسلامی، در گفتگو با خبرنگار «نسیم»، با اشاره به منش اهل بیت در ماه محرم، اظهار کرد: ائمه اطهار(ع) در ماه محرم عمیقا سوگواری می کردند و این ناراحتی در چهره شان آشکار بود و در هر فرصتی به بیان و ذکر مصیبت حضرت سید الشهدا(ع) پرداخته و یا بقیه را به برپایی عزاداری برای حضرت فرامی خواندند.

تبيين جهاد امام حسين (ع) عامل حفظ ارزش هاي دين و ترويج شريعت است / فلسفه حرکت وقيام امام حسين

موضوع: 
امام حسین(ع)
مصاحبه

تاسيس و تشکيل حکومت در جامعه اسلامي و ارايه الگوي مديريت بحران از جمله اصلي ترين  اهداف واقعه عاشورا است.
تبيين و تشريح جنبه هاي ناگفته حرکت سياسي الهي  سيدالشهدا» (ع) لازمه مديريت اسلامي است از اين رو بايد جنبه هاي ناگفته حرکت و قيام امام  حسين (ع) بازخواني و تشريح شود تا زمينه تقويت پايه هاي نظام، رضايت مردم و  عزت مداري مسلمانان فراهم شود. شبستان در  گفت و گو با اعضاي هيئت علمي موسسه آموزشي پژوهشي امام خميني   (ره) به بررسي ناگفته هاي قيام سالار شهيدان پرداخته تا مديران و  مسئولان نظام بتوانند به انطباق هر چه بيشتر انقلاب امام خميني با حماسه حسيني بپردازند.

فرهنگ عاشورا در قالب مباحث محتوامحورمساجد تبلور می یابد

موضوع: 
امام حسین(ع)
مصاحبه
تاریخ گفتگو: 
آبان 1393

خبرگزاری شبستان: عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با تاکید بر لزوم حضور کارشناسان دینی و فرهنگی در مساجد در طول ایام محرم اظهار کرد: این حضور سبب بیان ابعاد و زوایای متعددی از واقعه کربلا می شود چرا که فرهنگ عاشورا در قالب مباحث محتوامحور تبلور می یابد.

 

باید ها و نباید های عزاداری: جوان امروز نیاز به معرفت افزایی عاشورایی دارد

موضوع: 
امام حسین(ع)
مصاحبه
تاریخ گفتگو: 
آبان 1392

عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی(ره) بر لزوم محتواسازی فرهنگ عزاداری در هیات های مذهبی در ایام محرم تاکید کرد و گفت: قشر جوان نیاز به وعظ درباره معارف و مفاهیم اصیل عاشورایی و معرفت افزایی در این زمینه دارد.

حجت الاسلام و المسلمین ابوالفضل ساجدی در گفت وگو با خبرنگارسرویس قرآو معارف خبرگزاری شبستان، با اشاره به تاثیر قیام سیدالشهدا(ص) در ادوار بعدی امت اسلام و دوره کنونی اظهارکرد: واقعه کربلا در بعد اول پیام های اخلاقی، سیاسی و اجتماعی قابل توجهی را برای آیندگان بر جای گذاشته است. 

امسال شب یلدا فاصله‌ای با اربعین حسینی ندارد/قبل از هرچیز عزاداریم

موضوع: 
امام حسین(ع)
مصاحبه
تاریخ گفتگو: 
آذر 1392

حجت‌الاسلام و المسلمین ساجدی،‌پژوهشگر حوزه دین با اشاره به فاصله دو روزه میان مراسم شب یلدا و اربعین حسینی اظهار کرد: ما قبل از هرچیز مسلمان و عزاداریم و این مساله باید در مراسم شب چله نمود یابد.

برنامه‌های عزاداری امام حسين(ع) جوان‌‌محور نيستند

موضوع: 
امام حسین(ع)
مصاحبه

گروه اجتماعی: يكی از آسيب‌های برنامه‌های عزاداری اين است كه جوان‌محور نيستند؛ يعنی به مجموعه‌ای كه بيشترين افراد شركت‌كننده از آن است، توجه نمی‌كنند، لذا برنامه‌هايی تدوين می‌شود كه ناظر به نيا‌زهای جوانان نيست.

 

حجت‌الاسلام ابوالفضل ساجدی

صفحه‌ها