روان شناسی اسلامی

مهندسی فرهنگی به رفتار خدامحور نیاز دارد

موضوع: 
فرهنگ
روان شناسی اسلامی
مصاحبه
تاریخ گفتگو: 
مهر 1392

خبرگزاری شبستان: عضو موسسه امام خمینی (ره) با اشاره به نگاه سطحی و گذرا به فرهنگ گفت: زمانی فرهنگ جامعه ما دینی می‌شود که باورهای حاکم بر جامعه دینی و باید‌ها و نباید‌ها خدامحور و معنابخش ارزش‌های انسانی باشد.

 

عضو هیأت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در گفتگو با خبرنگار اندیشه خبرگزاری شبستان گفت: نگاه ما هم اکنون به فرهنگ زودگذر و سطحی است و بدون دارا بودن نگاه واحد در این زمینه فرهنگ اسلامی را نمی توانیم به کل بخش های جامعه رسوخ داده و مهندسی فرهنگی کنیم.

سخنرانی با عنوان کارآمدی دین در دنیای مدرن

تاریخ سخنرانی: 
آذر 1394
محل سخنرانی: 
دانشکده ادبیات و علوم انسانی
موضوع: 
فرهنگ
روان شناسی اسلامی
سخنرانی

انجمن علمی علوم قرآن و حدیث دانشگاه در نظر دارد مراسم سخنرانی با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالفضل ساجدی مؤلف کتاب «کارآمدی دین در دنیای مدرن»  را در دانشگاه برگزار نماید.

لذا از دانشگاهیان محترم جهت حضور در این مراسم دعوت به عمل می آید.

زمان: روز سه شنبه مورخ ۹۴/۰۹/۰۳ از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۱:۳۰

مکان: دانشکده ادبیات و علوم انسانی، تالار حکمت

مبارزه با اسلام هراسی در گرو کنترل حرکت های ترور و خشنونت منسوب به اسلام است

موضوع: 
فرهنگ
روان شناسی اسلامی
مصاحبه
تاریخ گفتگو: 
دى 1394

مدیر قطب علمی فلسفه دین گفت: یک گام دولت در راه ایجاد وحدت،برگزاری نشست های نخبگانی است.

حجت الاسلام و المسلمین ابوالفضل ساجدی در گفتگو با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت:به نظر می رسد در شرایط حاضر اسلام در جایگاه ویژه ای قرار گرفته است و بیداری اسلامی و حرکت جریان اسلام گرایی اصیل، شتاب خاصی به خود گرفته است، مهم ترین عامل تضمین کننده این حرکت شناخت توطئه های دشمنان است.

فرهنگ نیازمند گفتمان‌سازی و همکاری دولت و ملت/ امید کاذب به رفع تحریم‌ها باید از بین برود

موضوع: 
فرهنگ
روان شناسی اسلامی
مصاحبه
تاریخ گفتگو: 
فروردين 1395

خبرگزاری شبستان:حجت‌الاسلام‌والمسلمین ساجدی بابیان اینکه فعالیت‌های فرهنگی مردم‌نهاد باید تقویت شود،گفت:مردم نباید رشد فرهنگی را تنها به دولت بسپارند، بلکه فعالیت‌های فرهنگی از جمله اقتصاد مقاومتی، نیازمند گفتمان‌سازی و همکاری گسترده دولت و ملت دارد.

عدم احساس مسئولیت مردم در عرصه فرهنگ؛ تهدیدی در مسیر رشد فرهنگی

موضوع: 
فرهنگ
روان شناسی اسلامی
مصاحبه
تاریخ گفتگو: 
آبان 1394

مدیر قطب فلسفه دین کشور با هشدار نسبت به گسترش یکی از تصورات آسیب‌زا در عرصه فرهنگی کشور، مبنی بر این که با توجه به اسلامی بودن حکومت، وظیفه رشد فرهنگ اسلامی نیز به فقط به عهده دولت است، تقویت سازمان‌های فرهنگی مردم‌نهاد را نیاز حیاتی امروز جامعه و راهی برای گذر از این تصور آسیب‌زا دانست.

تولید نظریه فرهنگ اسلامی؛ پیش‌نیاز برخورد مبتکرانه در جبهه فرهنگی

موضوع: 
فرهنگ
روان شناسی اسلامی
مصاحبه
تاریخ گفتگو: 
دى 1393

مدیر قطب علمی فلسفه دین اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به بیان نکاتی در باب برخی اولویت‌های تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری برای شورای عالی انقلاب فرهنگی در حکم آغاز دوره جدید این شورا پرداخت.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر ابوالفضل ساجدی، در مورد تأکید مقام معظم رهبری بر برخورد فعال و مبتکرانه با جبهه فرهنگی گفت: این نشان‌دهنده این است که ما در این مسیر کاستی‌های فراوانی داریم و متأسفانه باید بگویم که ما نه در مرحله تولید نظریه فرهنگ اسلامی و نه در راهکارهای کاربرد و اجرایی کردن آن تلاش کافی را انجام نداده‌ایم.

تعامل میان خانه، مدرسه و مسجد از مهمترین راهکارهای تربیتی جوانان

موضوع: 
فرهنگ
روان شناسی اسلامی
مصاحبه
تاریخ گفتگو: 
تير 1392

خبرگزاری شبستان: عضو هیت علمی موسسه امام خمینی(ره) گفت: در عصر حاضر تعامل میان خانه، مدرسه و مسجد از مهمترین راهکارهای تربیتی موفق در خصوص جوانان است.

حجت الاسلام ابوالفضل ساجدی عضو هیت علمی موسسه امام خمینی(ره) در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در قم، با اشاره به الگوپذیری جوانان از شخصیت حضرت علی اکبر(ع) گفت: اگر بخواهیم جوانان ما به سمت الگوی علی اکبر(ع) حرکت کنند باید مسیرتربیتی را از خانواده شروع کنیم.

وی افزود: خانواده پایه و اساس تربیت فرزندان را بر عهده دارد و از همان سال های نخست تولد باید الگوی مهمی رابرای رشد و تعالی فرزند در نظر بگیرند.

پاسخ به خلاء ها و شبهاتی که شریعت و احکام آن را نشانه گرفته اند

موضوع: 
فرهنگ
روان شناسی اسلامی
مصاحبه
تاریخ گفتگو: 
دى 1391

مدیر قطب علمی فلسفه دین با اشاره به نوپا و وارداتی بودن این دانش در ایران گفت: یافتن خلاء های این عرصه همچون شبهات مطرح شده در باب گوهر دین و پاسخ به آنها در راستای مرجعیت علمی قطب در دستور کار قرار دارد.

اخلاق اجتماعی را هم در کنار عبادت های فردی جدی بگیریم

موضوع: 
فرهنگ
روان شناسی اسلامی
مصاحبه
تاریخ گفتگو: 
تير 1393

حجت الاسلام ابوالفضل ساجدی،‌ محقق و پژ‍وهشگر حوزوی و عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی (ره) در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در قم گفت: سبک زندگی اسلامی یعنی انسان ظاهر و باطنش یکی است و اهل تقلب و دورویی نیست و بین درون و برون او فاصله ای وجود ندارد.

وی با تاکید بر لزوم توجه به این بعد از سبک زندگی اسلامی تصریح کرد: اگر جامعه را به این سمت هدایت کنیم در ادامه باعث می شود تا مردم اخلاقیات و عبادیات را در کنار هم ببینند.

نشست علمی مبانی دین شناختی الگوی اسلامی پیشرفت برگزار شد

تاریخ سخنرانی: 
دى 1393
محل سخنرانی: 
پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
موضوع: 
فرهنگ
روان شناسی اسلامی
مصاحبه

سیناپرس: دکتر حمیدرضا شاکرین عضو هیات علمی گروه منطق فهم دین پژوهشگاه و معاون پژوهش موسسه آموزش عالی حوزوی حکمت در ابتدای این نشست ضمن تبیین مبانی دین شناختی الگوی اسلامی پیشرفت با بیان اینکه مبانی دین‌شناختی تعیین‌کنندة درجۀ اعتبار، توانایی و ظرفیت دین الهی برای پیشرفت و تمدن‌سازی است، گفت: دین در تعریف اندیشمندان مسلمان، مجموعة عقاید و دستورهاى عملى و اخلاقى نازل شده از طرف خداوند براى هدایت و سعادت انسان در دو جهان است.

صفحه‌ها